הממשלה תקדם חוק יסוד בטיחות בעבודה

הממשלה תקדם חוק יסוד בטיחות בעבודה

סגן שרת הכלכלה יאיר גולן הודיעה על התכנית המהפכנית בתחום הבטיחות בעבודה • תוקם רשות לאומית לבריאות תעסוקתית שתאמץ את תוכנית “כוכבי הבטיחות” • תוגבר האכיפה באתרי בנייה • גולן: “נכנסים לעידן של מעבר מיריבות לשותפות בין גורמי ההכשרה והאכיפה וחברות הבנייה”

הממשלה מעלה הילוך במאבק בתאונות ענף הבנייה: סגן שרת הכלכלה, ח”כ יאיר גולן, הודיע היום (שלישי) על המהפכה המתוכננת בתחום הבטיחות בעבודה בישראל. במסגרת התכנית, תוקם רשות לאומית חדשה לבטיחות בעבודה ולבריאות תעסוקתית. הרשות תאגד תחתיה את כל העוסקים בבטיחות בעבודה בממשלה ותאמץ את תוכנית “כוכבי הבטיחות”. גולן מסר את הדברים בכנס של מטה הבטיחות בענף הבנייה והתשתיות של הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה, ההסתדרות הכללית והתאחדות הקבלנים בוני הארץ. בכנס השתתפו נציגי כ-200 חברות בנייה מכל הארץ בכל תחומי הבנייה, לצד רגולטורים בתחום.

על פי ההחלטה שמוביל גולן, לצד הקמת הרשות החדשה, הממשלה תבצע שורה של שינויים באופן בו מתבצעים הליכי התכנון, ההכשרה והאכיפה של בטיחות בעבודה. גולת הכותרת של הפעילות תהיה חקיקת חוק יסוד לבטיחות בעבודה. “אנחנו נכנסים לעידן של מעבר מיריבות לשותפות בין גורמי ההכשרה והאכיפה וחברות הבנייה בישראל”, אמר ח”כ גולן בכנס. “כל התוכנית שלנו תכלול שילוב של חניכה, פיקוח ותגמול על הצטיינות בתחום הבטיחות בעבודה. בין השאר, נאמץ את תוכניות ‘כוכבי הבטיחות’ שמוביל כיום מטה הבטיחות של ענף הבנייה והיא תהפוך בהדרגה למחייבת עבור כלל קבלני ישראל”.

עוד הוסיף סגן השרה: “שני גורמים שחייבים להשתנות כחלק מהרפורמה הזו הם תחום איסוף הנתונים, עיבודם והפקת לקחים ופרסומם בקרב כלל העוסקים בתכנון, בנייה, ואכיפה. אני לא מרוצה מתחום האכיפה כיום והוא ישתפר עם החוק שיסדיר את האחריות והסמכות בבטיחות, אבל חובה לתת גם הכרה ותגמול למי שיתאמץ בתחום הזה. לצד עבודה משותפת עם הענף עצמו, נדרשת גם שותפות מלאה שלנו עם משרדי הממשלה הקשורים – משרד השיכון, משרד פנים ומשרד החקלאות. גם השלטון המקומי חייב להיות שותף במלחמה בתאונות העבודה, מתוך הבנה שהוא צריך לקחת אחריות על הנעשה בשטחו”.