בבורסה ובהיצע העבודה: סופ”ש של ירידות בארה”ב – kol100.co.il

בבורסה ובהיצע העבודה: סופ”ש של ירידות בארה”ב – kol100.co.il

גם הביטקוין צנח ברבע מערכו • עלי באבא איבדה 8% בגלל מלחמת המשטר הסיני בתאגידי הענק • מחיר התלות האמריקנית בסין: מחסור ב-111 סוגי תרופות בארה”ביורדים בלבד

סוף שבוע שחור לעולם העסקי: הבורסות בארה”ב רשמו ירידה (נאסד”ק איבד 2% אחרי שכבר רשם ירידה של 3% במהלך יום המסחר בשישי), דו”ח התעסוקה האמריקני לחודש נובמבר היה מאכזב במיוחד, והביטקוין איבד רבע מערכו בתוך יומיים ונסחר ב־47 אלף דולר ליחידה, אחרי שהתקרב לכ־70 אלף דולר רק לפני חודש.

בוול-סטריט, מניית עלי באבא איבדה כ־8% כתוצאה מהמלחמה שהכריז המשטר הקומוניסטי בבייג’ין על התאגידים הגדולים בסין, בטענה לריכוזיות יתר. חברת ענק סינית אחרת, “דידי” (נסיעות שיתופיות), מחקה יותר מ־22% מערכה, לאחר שהשלטון הסיני קרא למחיקתה מהמסחר בוול־סטריט. בעולם העסקי תוהים אם עלי באבא תהיה הבאה בתור שתעלה על הכוונת של סין הרשמית.

בינתיים התלות האמריקנית בסין מתחילה לגבות מחירים יקרים: רשות הבריאות האמריקנית הודיעה על מחסור של 111 סוגי תרופות, לרבות אנטיביוטיקה ותרופות למחלות קריטיות כמו סרטן ולב. לפי ההודעה, כ־80% מהתרופות המשווקות בארה”ב לא מיוצרות בתוך גבולותיה, ורבות מהן משולחות אליה מסין. כעת, כתוצאה מהבעיות הקשות בשרשרת האספקה, התרופות החיוניות חסרות על המדפים.