מעצבים דעת קהל מאחורי הקלעים: הכירו את עבודת דוברי הרשויות

מעצבים דעת קהל מאחורי הקלעים: הכירו את עבודת דוברי הרשויות

למרות שלרוב הם לא זוכים לחשיפה ולהכרה, דוברי רשויות מקומיות משפיעים על חיי מיליוני ישראלים • בעתות חירום אף הופכים ל”דוברים צבאיים” • כיצד משמרים מוטיבציה בתפקיד תובעני של 24/7? • טור אישי

דוברי הרשויות המקומיות בישראל נחשבים כיום לחוד החנית התקשורתית בארץ, הגוף המשפיע על חייהם של מיליוני תושבים המתגוררים בערים, בישובים, בכפרים ובקיבוצים. הדוברים משמשים כזרוע ביצועית בעת רגיעה ובעתות חירום ומספקים מידע חיוני לתושבים. ידיהם של דוברי הרשויות עמוסות בעבודה, בכל ימות השבוע, סביב השעון, ביום ובלילה. אין זה סוד, הדוברים על אף מעמדם התקשורתי המיוחד שבא לידי ביטוי בין היתר בקשר יום יומי עם כלי תקשורת, ומעצבי דעת קהל, תמיד נמצאים מאחורי הקלעים ופועלים בשקט ובצנעה.

מגפת הקורונה אשר פרצה בחודש פברואר אשתקד וטרם הסתיימה, תיזכר בעיני הציבור במדינה כאחת התקופות המורכבות בתולדותיו, מגפה אשר יצרה מציאות חדשה ושונה. אחד התחומים המשמעותיים בפעילות למיגור המגפה הינה הדוברות וההסברה, הדוברים נכנסו למערכה החשובה ומצילת החיים, כאשר הציבור מבולבל, במבוכה וחסר אונים. איגוד הדוברים על כל חבריו וחברותיו, יחד עם בכירי משרד הבריאות במאמץ משותף הביא לשינוי בתודעה הציבורית, תחילה בהגנה מפני תחלואה ולאחר מכן במבצע החיסונים.

דוברות והסברה בקהילה המקומית היא מרכיב חשוב ביותר להעברת מסרים וניהול קשר עם התושבים. מדובר בקשר מושרש וחיוני, אשר צובר תאוצה בעתות משבר וחירום, התושבים רואים בדוברים כתובת נאמנה וישרה. ראיה נוספת לכך היא בתקופת מתיחות ביטחונית אשר פוקדת אחת למספר חודשים חלקים גדולים במדינה והופכת את דובר הרשות בימי הלחימה בעורף ל”דובר צבאי”, דוברות והסברה חיונית מצילה חיים. גם נושא האלימות בחברה הישראלית והקיטוב שפרץ לאחרונה בחלקים נרחבים בארץ, לא השאיר את הדוברים אדישים. תרומתם של דוברי הרשויות להרגעת הרוחות בציבור הישראלי בעיקר בערים המעורבות היא רבה .